דילוג לתוכן הראשי

ביקרתי בביתו של השגריר הבריטי-חוויה תרבותית ישראלית לגמרי(-:


בשביל הבת שלי, הבריטים הם גיבורי תרבות.
להקת הבנים ONE DIRECTION הבריטית, היא התרבות הבריטית האמיתית עבורה.
לאחרונה, אני מוצאת את עצמי קונה לה פריטים עם הדגל הבריטי, 
מין טרנד של מעריצות הלהקה. 
כשהוזמנתי לביתו של השגריר הבריטי,
האדם הראשון ששלחתי לו SMS בהתרגשות היתה הבת שלי, דניאל(-:
ידעתי שכל דבר שקשור לבריטניה מרגש אותה, וביקור ב"ה"נציגות הבריטית בארץ הקודש הוא ללא ספק אירוע מרגש.
טוב, נו, היא הייתה מעדיפה שנבקר את הנציגות הבריטית בבריטניה (-:

שתי התמונות הבאות נלקחו מתוך האינסטגרם של דניאל, הבת שלי,
חובבת בריטים ידועה:
הפעם, אני לא אדבר על האוכל שליווה את האירוע המרשים הזה, זה לא האישיו, אבל בקטנה: המקום היה מקסים במיוחד, שתיתי הרבה יין, אכלתי המון מנות קטנות ומתוחכמות, הקשבתי להרבה מוזיקה נעימה, 
והסתובבתי בין המון אנשים עם חליפות (-:
נו, בית השגריר, קוד לבוש, אתם יודעים.
אפילו אני יצאתי לרגע מהג'ינס שלי, ועברתי לבגדי א' (-:

ואיך בעצם נקשרת "תרבות" עם ביקור בבית השגריר הבריטי?
אותי זה קצת הצחיק, האמת.
הבריטים המנומסים, עוטי החליפות והעניבות, מה להם ולתרבות הישראלית התזזיתית?
או, הגענו לעניין(-:
האירוע בבית השגריר היה אירוע השקה של אתר חדש ותרבותי במיוחד, השגריר הבריטי, מת'יו גולד, הוא השגריר היהודי הראשון של בריטניה בישראל, ולכן, נושא ההיסטוריה והתרבות של ישראל קרוב לליבו.
מבחינתו, אירוע כזה הוא אך טבעי שיתקיים במעונו, מה גם שדווקא התרבות הבריטית, החליפות, העניבות, השקט,
הם אלו שנותנים במה לתרבות הישראלית על כל גווניה.
מבחינתי, זה היה מושלם.
לשם שינוי, התרבות הישראלית אכן היתה "מתורבתת", ואני נהניתי מכגל רגע בחברתם של שועי עולם ובכירי המדינה(-:
ראשון דיבר כבוד השגריר, מתיו גולד.
אחריו הסביר מנכ"ל קרן פוזן, דניאל פוזן, את מהות החיבור בין כל השותפים בהקמת האתר, שגם קרן פוזן היא חלק מהם.
קרן פוזן פועלת להעמקת המחקר, הידע וההשכלה של תחומי היהדות כתרבות, בארה"ב, באירופה ובישראל.
הקרן נוסדה על ידי פליקס פוזן המכהן כנשיא הקרן, ומנוהלת על ידי בנו, דניאל פוזן. הקרן קמה במטרה לקדם את רעיון היהדות כתרבות, המבוסס על ראיית היהדות כתרבות וכציוויליזציה היסטורית, ולא כדת בלבד. במונח תרבות נכללים ההיסטוריה והמורשת היהודית, היצירה היהודית החילונית והדתית והיבטים הקשורים לאורחות חיים.
לקרן מחויבות עמוקה לתרבות היהודית ואמונה בכוחו של החינוך להביא לשינוי משמעותי בחיים היהודיים ולהבנה עמוקה יותר של זהות יהודית ולכן הקרן מממנת ומעורבת במגוון רחב של תוכניות חינוכיות,
בין היתר בהקמת האתר תרבות il, וכן בתמיכה בפרסומם של ספרי מחקר ומאמרים אקדמיים, ספרי לימוד, וכתבי הגות הקשורים להיסטוריה היהודית בעת המודרנית ולחיים ולזהות יהודיים בתקופתנו. כיום, רוב יהודי העולם מגדירים את עצמם חילונים. פעילות הקרן מעניקה גם לציבור זה את האפשרות להעמיק ולהעשיר את לימוד מורשתו התרבותית וההיסטורית מנקודת ראות חילונית. קרן אור של ממש, הקרן הזו(-:
אז מה יש באתר המרתק הזה?
תרבות il הוא פורטל התוכן הגדול ביותר בנושא תרבות ישראל:
www.tarbut.cet.ac.il
האתר הוקם ביוזמתה של קרן פוזן, כפי שכבר סיפרתי, בשיתוף המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מטח), קרן אבי חי ומכון שלום הרטמן ובשיתוף פעולה עם משרד החינוך. זהו שיתוף פעולה רחב היקף וראשון מסוגו, שבבסיסו עמד הרצון לטפח תרבות של שיח ודיאלוג בסוגיות מפתח בתרבות היהודית-ישראלית, כגון: ערך חיי אדם, צדק חברתי, זהות יהודית בעולם משתנה, אהבה וזוגיות, ועוד, ולשרת את מקצוע הלימוד החדש "תרבות ישראל ומורשתו", את כלל מורי מערכת החינוך ואת הציבור הרחב.
התכנים באתר רלוונטיים לכל אזרח בישראל והוא עוסק בשאלות של זהות יהודית וישראלית על מגוון הדעות והגישות. 
קחו לדוגמא את יום העצמאות שהוא כבר ממש כאן.


האתר פשוט מאד לתפעול, אפשר פשוט לרשום בתיבת החיפוש "מגילת העצמאות",
וכל החומר הרלוונטי נמצא מול העיניים.
נשאר רק לבחור(-:
נכון שזה מקסים?


האתר נפלא לאנשי חינוך, והאמת, כבר עשיתי לילדים שלי היכרות איתו.
כל חומר שהם צריכים בנושא ישראל ויהדות הם יכולים למצוא שם.
רק לפני כמה ימים פתחנו אותו, וחיפשנו חומר על השואה.
מצאנו 119(!) קישורים שעניינם שואה, כשאפשר לסדר אותם לפי סוג המדיה, לפי פופולאריות, וכד':

באתר ניתן למצוא בלוגים ייחודיים שנוצרו עבור האתר, העוסקים בחיבור בין יהדות לטכנולוגיה, תרבות פופולרית, קולנוע, פרוזה ושירה, ספורט יהודי, פדגוגיה חינוכית ועוד. כל זאת  מנקודות מבטם של אוהבי תרבות ומדיה, אנשי חינוך ובעלי דעה.
מאגר המידע  מכיל  מאות פריטים, הכוללים מאמרים והרצאות, עשרות  סרטונים  ותמונות, מערכי שיעור ופעילויות, בלוגים כתובים ומצולמים.
כמו כן ניתן למצוא באתר חלקים נבחרים מתוך יצירות ספרות מקוריות של גדולי הכותבים בליווי מבואות על יצירתם, מידע על חייהם של אישי תרבות, פלטפורמה ייחודית לספרי לימוד דיגיטליים ותמונות נדירות של רגעי תרבות ישראלית.

סיכום:


למרות שהבת שלי פינטזה על זה שהשגריר אולי יזמין אותנו להיות אורחי כבוד בהופעה של ONE DIRECTION
בלונדון, או אולי יארגן לנו איזו נסיעה לשם, זה לא קרה(-:
אבל, משהו טוב כן קרה בערב הזה.
א. סימנתי וי על "לבקר בבית של שגריר"(-:
ב. הכרתי אתר מקסים, חשוב, מועיל למורים ןלתלמידים, ובכלל לכל אחד במדינת ישראל או מחוצה לה.
יופי של עבודה וחשיבה, ואין לי ספק שאצלי בבית הילדים ישתמשו בו לא מעט.

וכמובן, לאתר יש גם דף פייסבוק,
ואתם יותר ממוזמנים להיות חברים שלו(-: תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פשטידת כרוב משגעת!!! מתכון לפשטידה קלה להכנה וטעימה להפליא :)

אני מודה: נכון, יש לי חיבה גדולה לסטייקים ובשרים, אבל גם מאכלים חלביים עוברים לי נהדר בתפריט השבועי שלי. מדי פעם אני מכינה פשטידות טעימות, כמו פשטידת התרד הנהדרת שלי , שמהוות יופי של תחליף לארוחת צהריים בשרית, או לארוחת ערב כיפית. הפעם הלכתי על כרוב. אני תמיד ממציאה פשטידות, כשהבסיס די קבוע, ורק ה"בפנוכו" משתנה. מחליפה ירקות, משנה תיבולים, מחליפה תבניות, צורות, גדלים, אבל תמיד הן יוצאות משגעות, נפלאות לאירוח, וקוצרות מחמאות :)

פלפל ממולא צמחוני, עם אורז ותבלינים. מתכון קל לממולאים!

אני אוהבת ממולאים, ומכינה אותם בכל מיני צורות וצבעים. הפעם היה לי עוף בתנור, אז ויתרתי על הבשר הטחון בפלפלים, והכנתי פלפלים ובצלים ממולאים, סיר כיפי וטעים שמתאים לכל יום בשנה. שמרו לכם מתכון לפלפלים ממולאים צמחוניים, וגם בצלים ממולאים הכנסתי לסיר. בלי הרבה דיבורים, ישר לעבודה :)

אסאדו מפורק בטעמי ברביקיו. עונג שמתפרק מהעצם, בבאן מאודה.

אסאדו מפורק, בצליה ארוכה בתנור. מתכון שלא תפסיקו להכין ולזלול! השבוע התחשק לי באן עם בשר.  כמו תמיד, אסאדו שמנמן ורך עושה לי טוב בנשמה. החלטתי להכין באן עם אסאדו מפורק, רק חיפשתי לגוון את התיבול שיתאים לי יותר לבאן. בדר"כ אני מכינה אסאדו בתנור, עם ירקות שורש, ובא לי לגוון. הרעיון תמיד אותו רעיון. בצל, בשר, ירקות, ולתנור. אתם יודעים שאני אוהבת לחפש מתכונים בבלוגים, מעבר למתכונים שאני מכינה שהם "שלי", אז פה אני צריכה לציין שהמתכון לאסאדו המפורק התבסס על מתכון מהבלוג של לימור לניאדו תירוש, "מטבח מקומי". כמובן שכמו תמיד, כיוונתי לטעמים שלי, עם הטריקים שלי, וקיצורי הדרך, הורדתי והוספתי, אבל זה כיף לקבל השראה מבלוגים אחרים. אחרי שרבים מכם ביקשו את המתכון, אז בבקשה, באהבה. כמובן שגם את הבאן הכנתי בעצמי, אני מאד אוהבת את הלחמניות המאודות האלו. הכנתי קצת יותר מק"ג אסאדו, כי זה היה מיועד לבאן, אבל תאמינו לי, עדיף להכין לפחות 2 ק"ג, זה מתחסל מהר, במיוחד שחלק נכבד זה עצם. טיפ: אני מבקשת מהקצב לפרוס את רצועות האסאדו לחלקים באורך 15-20 ס"מ בערך, ככה הם נכנסים

גליל תמרים ואגוזים - חטיף אנרגיה משגע ללא גלוטן

לפעמים בא לי משהו מתוק אחרי הארוחה. חטיף שכזה. קינוח.  מאז שהתחלתי לאכול "ללא גלוטן, ללא סוכר", אני משתדלת לא לאכול חטיפים מתועשים, אלא דברים בריאים יותר, טבעיים יותר, ולהעדיף סוכר שהוא סוכר פירות - ולא סוכר מעובד.  המתכון לגלילי התמרים הוא ללא גלוטן, ללא אפיה, מהיר הכנה, ומלא בדברים טובים ובריאים.  את חטיפי האנרגיה מהתמרים אני מכירה עוד מהימים שרכבתי בשטח עם האופניים. החבר'ה תמיד היו מביאים תמרים לרכיבה, ואחד מהם תמיד הגיע עם קופסה שבתוכה היו מטבעות תמרים עם המון דברים טובים בפנים. הם לגמרי חטיפי אנרגיה, וגם דלים בשומן רק שיש בעיה אחת - מאד קשה להפסיק לאכול מהם :)

השייקר שעשה אותי מאושרת. נינג'ה אמיתי! וגם: מתכון לאייס מוקה.

כשהחגים מגיעים, יש המון אירועים שקשורים לכלי בית, סירים, ומוצרים למטבח. בולטים מוצרי החשמל הקטנים, שהופכים כל בית למסעדה קטנה. אם פעם בשביל שייק טוב היינו צריכים בלנדר מטורף ואימתני, שיכתוש את הקרח בקלות, היום כבר אפשר בקלות להכין שייק מופלא בבית. כן, כן, גם עם פירות וירקות קשים. אני פה בשביל לספר לכם כמה אני מאושרת מהיום שהחמוד הזה, נינג'ה איי קיו, אצלי בבית. ואני באמת מאושרת. הפכתי לפריקית של שייקים. כבר כמה ימים אני שותה שייקים במגוון וריאציות. חלקם בריאים יותר, חלקם פירותיים יותר, וחלקם באמצע. מה שבטוח - אני נהנית משייק מופלא בפחות מדקה הכנה. זה מה שלוקח לנינג'ה הזה.