דילוג לתוכן הראשי

הכנס האורגני הראשון, ומתכון לעוף צלוי(ayam panggang) של השף הסינגפורי דמיאן דה סילבה :)
בטח נתקלתם לאחרונה באחד הטרנדים של האוכל הבריא: מזון אורגני.
מה זה בעצם "מזון אורגני"?
בשנים האחרונות המזון האורגני הפך לנפוץ יותר, אבל אנחנו נותרנו קצת מבולבלים לגבי ההשפעות השונות של מזון מרוסס או מהונדס גנטית.
הוצאת ספרי הבריאות "פוקוס" והפורטל לתזונה בריאה Eatwell החליטו לעשות לנו סדר לגבי המזון שאנחנו אוכלים, והם הראשונים בישראל שיקיימו כנס אורגני המיועד לקהל הרחב המתלבט בנוגע לצרכנות האורגנית, ומבקש להעמיק את ידיעותיו בנושא. הכנס יערך בתיאטרון גבעתיים ביום שישי, 15.5, בין השעות 9.00-15.00, והוא יעסוק בנושא האורגני ויתקוף אותו מכל הכיוונים, תוך התייחסות להיבטים שונים כגון היסטוריה, אידיאולוגיה, חקלאות, חומרי הדברה ותקני איכות, מוצרים אורגניים מן החי, בריאות, סביבה, צרכנות וקוסמטיקה.
במסגרת הכנס יתקיימו הרצאות מרתקות של מיטב המומחים בתחום, שיספקו ידע תיאורטי וכלים מעשיים לצרכנות נבונה והמשתתפים מוזמנים ליהנות ממתחם דוכני בריאות אורגניים שיציעו מגוון מוצרים אורגניים - פירות, ירקות, מזון, קוסמטיקה, חומרי ניקוי ועוד.
אני כבר הפכתי למכורה לתה האורגני של "יוגי", והוא חלק משגרת יומי.
ממליצה לכם להיכנס לבית טבע או ל"טיב טעם", ולנסות את התה האורגני הטעים הזה.

כהכנה לכנס, קיבלתי להתנסות עוף אורגני של משק מלמד.
האמת? מבחינת הטעם, לא מצאתי הבדל גדול, למרות שהעוף האורגני במידה מסויימת הרגיש לי עדין יותר בטעמו.
בדבר אחד אין ספק: העוף האורגני של משק מלמד בריא יותר.
כדאי לכם לחכות, כי תכף מגיע מתכון מעלף לעוף צלוי של השף הסינגפורי דמיאן דה סילבה, 
למה בעצם?
עופות בגידול סטנדרטי מקבלים(ותקראו טוב):
תרופות, הורמונים, מזרזי גדילה, כימיקליים, מזון באיכות ירודה ועוד צרות כאלו ואחרות.
כל הכימיקלים האלו נשארים בגופם ועוברים לגופנו כשאנו צורכים אותם.
אאוצ'! לא נשמע משהו :(
תנאי הגידול והמזון להם זוכים העופות בלול האורגני מבטיחים בשר איכותי, חופשי מרעלים, בעל אחוזי שומן נמוכים, עם טעם מעולה ובעל ערכים תזונתיים גבוהים במיוחד.
ההשפעה על ילדים גדולה במיוחד. זהו שלב בו תהליכי הגדילה וההתפתחות התקינים תלויים במידה רבה באיכות האוכל שאנו מגישים להם.
זמן הגדילה של העופות ארוך משמעותית מזה של עופות בגידול סטנדרטי, הם מתרוצצים בחופשיות, זוכים לתזונה אורגנית ייחודית ולתנאי מחייה טבעיים. כל אלה מבטיחים שלא יסבלו מדלקות גידים וזיהומים כתוצאה ממשקלם העודף.
מה זה "לול אורגני"?
עופות ה-Free range חופשיים לנוע בלול המרווח ובחצר המוצלת ונהנים ממרווח מחיה של 6 עופות למ"ר בלול ו-3 עופות למ"ר בשטחי המרעה (לעומת 16 למ"ר בלולים סטנדרטיים).
העופות ניזונים מתמהיל מדויק של תערובת אורגנית ואספסת אורגנית טרייה הגדלה במשק, וגדלים ללא תרופות כגון אנטיביוטיקה, מזרזי גדילה או הורמונים. בריאות, רבותיי, בריאות!!
אריק מלמד, יליד כפר הנגיד, חזר למשק המשפחתי של ילדותו, כדי להגשים חלום ישן: לגדל תרנגולות כמו בחצר המשק, אבל הפעם להרבה יותר אנשים ומתוך מחשבה על האדמה, בעלי החיים ובני האדם. בשנת 2008 הקים אריק לול אורגני, הפועל לפי עקרונות של חקלאות ערכית וחפה מרעלים, מתוך דאגה לתנאי המחייה של התרנגולות ובהתאם לסטנדרטים מחמירים של פיקוח מטעם 'אגריאור'.
מי ומה בכנס?
*האם מזון אורגני הוא טרנד חולף או מציאות מוכחת?
גיא רילוב, חקלאי אורגני ותיק, ידון בחשיבות מזון אורגני לאדם ולסביבה, בשיטות החקלאות האורגנית בהיבט ההיסטורי והאידיאולוגי, בהיבטים שיווקיים, כמו עלויות ייצור ומחירים, ובעתיד החקלאות האורגנית והתפתחותה.
*טיפים וכלים שימושיים לצרכן האורגני
הילה אפללו, נטורופתית בכירה, מנחת קבוצות ומנהלת האתר "חיים אורגניים" תעסוק בצרכנות אורגנית נבונה על כל תחומיה: אילו מזונות הכי חשוב לצרוך כשהם אורגניים, כיצד ניתן לצרוך מזון אורגני בלי לפשוט את הרגל, ומהי צרכנות אורגנית בעלת היבטים חברתיים וקהילתיים.
*מהדברה ועד פיקוח
ד"ר צחי סקלסקי, מנכ"ל חברת אגריאור המתמחה בפיקוח אורגני בחקלאות ובתעשייה, יסקור את הבדיקות והאישורים הדרושים לתקני מזון אורגני בארץ בהשוואה לאלה שבחו"ל וכיצד הצרכנים יכולים להיות בטוחים שהמזון האורגני אכן עומד בתקנים, ואת הדרישה הבינלאומית והלאומית לצמצום השימוש בחומרי ההדברה בחקלאות רגילה וכיצד ניתן לקיים חקלאות אחרת שממעיטה ואפילו נעדרת חומרי הדברה ולפקח עליה.
*אורגני מן החי
אריק מלמד, חקלאי אורגני ומגדל עופות, יציג את האספקטים המייחדים מוצרים אורגניים מן החי, את ההבדלים בתנאי הגידול של עוף אורגני לעומת עוף רגיל, את ההבדלים בין ביצים רגילות, ביצי חופש וביצים אורגניות, את המדיניות הממשלתית בענף ואת הפיקוח המתבצע לטובת הצרכן הישראלי.
*מזון מהונדס גנטית - מה זה עושה לנו?
נועם אוחנה, תזונאי קליני (M.Sc. R.D.) ובעל תואר שני בגנטיקה יעסוק בנושא שנוי במחלוקת זה ויסביר מהו מזון מהונדס גנטית, מהם הנזקים הבריאותיים האפשריים שלו ומהם יתרונותיו במקרים מסוימים, מדוע לא קיימת עדיין חובה לסמנם בישראל, כמו גם במקומות רבים בעולם, וכיצד ניתן להימנע מצריכתו.
*עור-גני - הכל על האורגני בתעשיית הקוסמטיקה
אסתר לחמן, רוקחת טבעית ויועצת תזונה ובריאות, תבחן את הקשר בין מה שאנו "מאכילים" את גופנו מבחוץ לבין בעיות עור ומחלות נפוצות ואת האינטראקציה בין חומרי רחצה וניקוי לעור, את חשיבות הזנת העור בחומרים איכותיים, את ההבדל המהותי בין "אורגני" ל"טבעי", את הרגולציות והתקנים ואת החומרים המשמרים במוצרי הקוסמטיקה ותחליפיהם.
כמה זה עולה לנו?
מחיר כרטיס לכנס במכירה מוקדמת:
175 ₪ (החל מה-1.5, מחיר כרטיס: 199 ₪).
הכנס האורגני הראשון בישראל.
שישי, 15.5, בין השעות 9.00-15.00
תיאטרון גבעתיים, רמז 40 גבעתיים.
רכישת כרטיסים online באתר www.tixwise.co.il/organi
או בטלפון 03-6767320.
חנייה חינם, מספר המקומות מוגבל
אני אהיה שם :)
ועם כבר בעוף עסקינן, אני יודעת שבא לכם מתכון שווה :)

מתכון לעוף צלוי של השף דמיאן דה סילבה

מתוך סדנת שף "המטבח הסיגפורי" של דמיאן דה סילבה

מצרכים:
750 גרם כרעי עוף ללא עצם(פרגית)
30 גרם מיץ תמרינדי
3 עלי כפיר ליים, חתוכים ז'וליין
3 מקלות למון גראס, החלק הלבן בלבד, "פצועים"
40 גרם סוכר דקלים או סוכר רגיל
200 מ"ל חלב קוקוס
100 מ"ל מים
שמן צמחי (סויה) לטיגון
מלח לפי הטעם

להגשה:
2 עגבניות שרי חצויות חתוכות לרבעים
אורז לבן
מיץ מ-3 ליים או מיץ מלימון

למשחת התבלינים(סמבל):
6 יחידות צ'ילי טרי ללא זרעים
15 יח' שאלוט קלוף
30 גר' ג'ינג'ר "כחול"/ גלנגל, קלוף ופרוס
20 גרם שורש כורכום טרי, קלוף ופרוס
10 גרם אבקת גלנגל טחון+ג'ינג'ר
6 יחידות אגוזי מקדמיה, מושרים במים
טוחנים את כל מרכיבי המשחה בבלנדר עד קבלת תערובת חלקה ואחידה


שף דמיאן דה סילבה

הכנה:
מחממים קלחת בגודל בינוני ומוסיפים שמן לטיגון המשחה.
כאשר השמן "מעשן", מוסיפים את משחת התבלינים ומערבבים ברציפות עד קבלת ארומה חזקה ועד שהשמן נפרד מהתערובת ועולה על פני השטח.
מוסיפים את העוף ומבשלים במשך 5 דקות. 
מוסיפים את מיץ התמרינדי, עלי הכפיר, הלמון גראס, הסוכר, וחלב קוקוס.
מבשלים עוד כ-15 דקות בערך, עד קבלת רוטב סמיך יחסית.
(אם הרוטב סמיך מאד, ניתן לדלל בטיפה מים)
מוציאים את נתחי העוף מהסיר(סה"כ בישול עוף- כ-20 דקות)
להשלמת המנה, צורבים את נתחי העוף על פלאנצ'ה חמה, או בגריל(חלק עליון בתנור), 6-7 דקות מכל צד.
משתמשים ברוטב למריחה על העוף תוך כדי הצליה, וגם להגשה.

מגישים את העוף על אורז, מוסיפים עגבניות שרי חצויות, ומוסיפים את מיץ הליים/לימון
מעטרים בקצת ירוק, ומגישים :)


בתיאבון!!!

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

פשטידת כרוב משגעת!!! מתכון לפשטידה קלה להכנה וטעימה להפליא :)

אני מודה: נכון, יש לי חיבה גדולה לסטייקים ובשרים, אבל גם מאכלים חלביים עוברים לי נהדר בתפריט השבועי שלי. מדי פעם אני מכינה פשטידות טעימות, כמו פשטידת התרד הנהדרת שלי , שמהוות יופי של תחליף לארוחת צהריים בשרית, או לארוחת ערב כיפית. הפעם הלכתי על כרוב. אני תמיד ממציאה פשטידות, כשהבסיס די קבוע, ורק ה"בפנוכו" משתנה. מחליפה ירקות, משנה תיבולים, מחליפה תבניות, צורות, גדלים, אבל תמיד הן יוצאות משגעות, נפלאות לאירוח, וקוצרות מחמאות :)

פלפל ממולא צמחוני, עם אורז ותבלינים. מתכון קל לממולאים!

אני אוהבת ממולאים, ומכינה אותם בכל מיני צורות וצבעים. הפעם היה לי עוף בתנור, אז ויתרתי על הבשר הטחון בפלפלים, והכנתי פלפלים ובצלים ממולאים, סיר כיפי וטעים שמתאים לכל יום בשנה. שמרו לכם מתכון לפלפלים ממולאים צמחוניים, וגם בצלים ממולאים הכנסתי לסיר. בלי הרבה דיבורים, ישר לעבודה :)

אסאדו מפורק בטעמי ברביקיו. עונג שמתפרק מהעצם, בבאן מאודה.

אסאדו מפורק, בצליה ארוכה בתנור. מתכון שלא תפסיקו להכין ולזלול! השבוע התחשק לי באן עם בשר.  כמו תמיד, אסאדו שמנמן ורך עושה לי טוב בנשמה. החלטתי להכין באן עם אסאדו מפורק, רק חיפשתי לגוון את התיבול שיתאים לי יותר לבאן. בדר"כ אני מכינה אסאדו בתנור, עם ירקות שורש, ובא לי לגוון. הרעיון תמיד אותו רעיון. בצל, בשר, ירקות, ולתנור. אתם יודעים שאני אוהבת לחפש מתכונים בבלוגים, מעבר למתכונים שאני מכינה שהם "שלי", אז פה אני צריכה לציין שהמתכון לאסאדו המפורק התבסס על מתכון מהבלוג של לימור לניאדו תירוש, "מטבח מקומי". כמובן שכמו תמיד, כיוונתי לטעמים שלי, עם הטריקים שלי, וקיצורי הדרך, הורדתי והוספתי, אבל זה כיף לקבל השראה מבלוגים אחרים. אחרי שרבים מכם ביקשו את המתכון, אז בבקשה, באהבה. כמובן שגם את הבאן הכנתי בעצמי, אני מאד אוהבת את הלחמניות המאודות האלו. הכנתי קצת יותר מק"ג אסאדו, כי זה היה מיועד לבאן, אבל תאמינו לי, עדיף להכין לפחות 2 ק"ג, זה מתחסל מהר, במיוחד שחלק נכבד זה עצם. טיפ: אני מבקשת מהקצב לפרוס את רצועות האסאדו לחלקים באורך 15-20 ס"מ בערך, ככה הם נכנסים

גליל תמרים ואגוזים - חטיף אנרגיה משגע ללא גלוטן

לפעמים בא לי משהו מתוק אחרי הארוחה. חטיף שכזה. קינוח.  מאז שהתחלתי לאכול "ללא גלוטן, ללא סוכר", אני משתדלת לא לאכול חטיפים מתועשים, אלא דברים בריאים יותר, טבעיים יותר, ולהעדיף סוכר שהוא סוכר פירות - ולא סוכר מעובד.  המתכון לגלילי התמרים הוא ללא גלוטן, ללא אפיה, מהיר הכנה, ומלא בדברים טובים ובריאים.  את חטיפי האנרגיה מהתמרים אני מכירה עוד מהימים שרכבתי בשטח עם האופניים. החבר'ה תמיד היו מביאים תמרים לרכיבה, ואחד מהם תמיד הגיע עם קופסה שבתוכה היו מטבעות תמרים עם המון דברים טובים בפנים. הם לגמרי חטיפי אנרגיה, וגם דלים בשומן רק שיש בעיה אחת - מאד קשה להפסיק לאכול מהם :)

השייקר שעשה אותי מאושרת. נינג'ה אמיתי! וגם: מתכון לאייס מוקה.

כשהחגים מגיעים, יש המון אירועים שקשורים לכלי בית, סירים, ומוצרים למטבח. בולטים מוצרי החשמל הקטנים, שהופכים כל בית למסעדה קטנה. אם פעם בשביל שייק טוב היינו צריכים בלנדר מטורף ואימתני, שיכתוש את הקרח בקלות, היום כבר אפשר בקלות להכין שייק מופלא בבית. כן, כן, גם עם פירות וירקות קשים. אני פה בשביל לספר לכם כמה אני מאושרת מהיום שהחמוד הזה, נינג'ה איי קיו, אצלי בבית. ואני באמת מאושרת. הפכתי לפריקית של שייקים. כבר כמה ימים אני שותה שייקים במגוון וריאציות. חלקם בריאים יותר, חלקם פירותיים יותר, וחלקם באמצע. מה שבטוח - אני נהנית משייק מופלא בפחות מדקה הכנה. זה מה שלוקח לנינג'ה הזה.